Dobry, zły i brzydki (1966)

Dobry, zły i brzydki (ang. The Good, the Bad and the Ugly) to spaghetti western z 1966 roku w reżyserii Sergio Leone, w którym role z tytułu odgrywają Clint Eastwood, Lee Van Cleef i Eli Wallach – w takiej właśnie kolejności.

dobry-zly-i-brzydki

Film trwa 177 minut, jego produkcja kosztowała 1,2 miliona dolarów, a pierwszy raz został wyemitowany dla publiki 15 grudnia 1966 roku.

Dobry, zły i brzydki powszechnie uznawany jest za najbardziej ambitny, zdjęciowo realistyczny i stylistycznie wpływowy western, jaki kiedykolwiek powstał. Ten film jest absorbującym, pełnym zwrotów akcji i strzelanin połączeniem mitów i realizmu.

Oryginalny plakat filmu z 1966 toku
Oryginalny plakat filmu z 1966 toku

 

Clint Eastwood powraca jako bezimienny rewolwerowiec, tym razem sprzymierzając się z dwoma innymi rewolwerowcami – Anielskim Oczkiem (Lee Van Cleef) i Tuco (Eli Wallach), w celu zdobycia skrzynki ze złotem Konfederatów, nie pozwalając nikomu – nawet walczącym przeciwko sobie stronom konfliktu w wojnie secesyjnej – stanąć na jego drodze.

Film zachwyca pięknymi ujęciami panoramy pokrytej światłem słonecznym, bezpośrednimi pojedynkami rewolwerowców jeden na jedne, walkami na pięści ze znakomitymi przybliżeniami kamery, która doskonale odwzorowuje piękno i okrucieństwo wolności tamtych czasów. Wszystko w tym filmie jest zrobione na najwyższym światowym poziomie, od gry aktorskiej, przez fabułę, dialogi, pracę kamery po znakomitą muzykę Ennio Morricone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *